Poportal

Vesti iz Požarevca i Braničevskog okruga

Druženje i društvene igre u Biblioteci u Kostolcu

Ko Min 01

U Biblioteci u Kostolcu, Ogranku Narodne biblioteke „Ilija M. Petrović“ Požarevac, u petak, 10. januara 2025. godine, održano je prvo druženje uz društvene igre, koje se sprovodi u saradnji sa Udruženjem penzionera Kostolac.

Javne biblioteke su mesta koje svojim korisnicima nude, pored raznovrsnih knjiga, časopisa i novina i prostor za druženje, zabavu i druženje. Biblioteke imaju i ključnu ulogu u borbi protiv socijalne izolacije među starijim osobama, nudeći niz zanimljivih, kulturnih, umetničkih i edukativnih programskih aktivnosti.

Organizovanje društvenih igara za starije osobe u biblioteci može imati brojne pozitivne uticaje na njihovu fizičku, mentalnu i emocionalnu dobrobit. Okupiranost modernim tehnologijama često zauzima važan udeo u tome kako se provodi slobodno vreme. Moderne tehnologije mogu predstavljati barijeru u međuljudskim odnosima, zato je igranje neke od društvenih igara odlična prilika da se pametni telefoni i kompjuteri odlože u stranu, bar na neko vreme.

Druženje kroz društvene igre, kao što su Tablić, Remi, Uno, Monopol, Riziko, Puzle, Ne ljuti se čoveče, Jamb, Šah – može pozitivno uticati na mentalno zdravlje starijih osoba i doprineti njihovom emotivnom blagostanju, kao i poboljšanju kognitivne funkcije, vežbati pamćenje, logiku i koncentraciju. Učestvovanje u grupnim aktivnostima može doprineti i smanjenju osećaja usamljenosti, pružiti priliku za socijalizaciju, razmenu iskustava, stvaranje novih prijateljstava i osećaj pripadnosti zajednici.

Takođe, organizovanje društvenih igara u biblioteci može podstaći starije osobe na redovno kretanje i fizičku aktivnost. Igre koje zahtevaju pokret ili brze reakcije mogu pomoći u održavanju motoričkih veština i fizičke kondicije kod starijih osoba, što je važno za očuvanje zdravlja i vitalnosti u starijem dobu.

Ukupno gledano, društvene igre u biblioteci mogu imati značajan pozitivan uticaj na starije osobe, doprinoseći njihovom fizičkom, mentalnom i socijalnom blagostanju. Ove aktivnosti ne samo da pružaju zabavu i radost, već i podstiču zajedništvo, saradnju i osećaj pripadnosti, čineći biblioteku još važnijim mestom za naše starije sugrađane.

Druženje uz društvene igre se organizuje u Biblioteci u Kostolcu. svakog petka, u terminima od 11 do 13 časova i od 17 do 19 časova.

Dobro nam došli