Poportal

Vesti iz Požarevca i Braničevskog okruga

Danas je Čisti ponedeljak, počinje Vaskršnji post

Crkva Zima 01

Za pravoslavne vernike danas je Čisti ponedeljak, prvi dan Vaskršnjeg posta koji će trajati sedam nedelja ili 48 dana, i najduži je post u pravoslavnom kalendaru.

Običaj je da se tokom prve – Čiste nedelje sprema cela kuća, a veruje se da je danas dobro započeti velike poslove, jer će biti uspešni.

Post Crkva 01
Foto: P.Jovanović

Vaskršnji post uvek počinje u ponedeljak, a tokom posta vernici pristupaju pokajanju, praštanju i molitvi, sa ciljem da dostojno dočekaju najveći hrišćanski praznik – Vaskrs.

Prema pravilima Srpske pravoslavne crkve (SPC), tokom vremena posta vernici se uzdržavaju od jake i mrsne hrane, kao i od svađa, loših misli i dela.

Vernici koji poste ceo post trebalo bi da poste na vodi, osim subotom i nedeljom, kada se dozvoljava post na ulju i konzumiranje vina.