Nimnik Vladika 06

Danas je Pokrov Presvete Bogorodice

DRUŠTVO INFO VESTI

Srpska pravoslavna crkva danas slavi Pokrov Presvete Bogorodice. Ovo je hrišćanski crkveni praznik kada crkva proslavlja Presvetu Bogorodicu kao pokroviteljku i zaštitnicu hrišćanskog roda.

Kako je navedeno na sajtu SPC: “Oduvek je crkva proslavljala Presvetu Bogorodicu kao pokroviteljku i zaštitnicu roda hrišćanskoga, koja svojim hodatajstvenim molitvama umilostivljava Boga prema nama grešnima. Bezbroj puta pokazala se očigledno pomoć Presvete Bogorodice kako pojedincima tako i narodima, kako u miru tako i u ratu, kako u monaškim pustinjama tako i u mnogoljudnim gradovima.”

Prema “Ohridskom prologu”, konkretan događaj koji se praznuje desio se 1. oktobra 911. godine u vreme cara Lava Mudroga (Filozofa). Služeno je svenoćno bdenje u Bogorodičinoj crkvi Vlaherne u Carigradu. Crkva je bila puna naroda. U pozadini crkve stajao je sveti Andrej Jurodivi sa svojim učenikom Epifanijem.

U četvrti sat noći pojavila se Presveta Bogorodica iznad naroda sa rasprostrtim omoforom na rukama, kao da tom odećom pokriva narod. Bila je obučena u zlatokrasnu porfiru i sva je blistala u neiskazanom sjaju, okružena apostolima, svetiteljima, mučenicima i devicama. Sveti Andrej videći to javljanje pokazao je rukom Epifaniju blaženom, i upitao ga: „Vidiš li, brate, Caricu i gospođu nad svim, kako se moli za sav svet?”, na šta je dobio odgovor: “Vidim, oče, i užasavam se!”Sabor Presvete Bogorodice

Prvo se slavio kod Rusa

Praznik se po julijanskom kalendaru slavi 1. oktobra, a trenutno se taj 1. oktobar poklapa sa 14. oktobrom u gregorijanskom, novom kalendaru.

Ranije se slavio kod Rusa, a kod Srba počinje da se slavi krajem 17. i početkom 18. veka, zahvaljujući ruskim bogoslužbenim knjigama koje su stigle među pravoslavne Srbe. Služba praznika je verovatno ustanovljena kod Rusa. U Rusiji već od 12. veka postoje mnogi hramovi posvećeni ovom prazniku. U grčkim crkvama i grčkim bogoslužbenim knjigama se ovaj praznik ne pominje, ali je misao o tom događaju postojala kod Grka. Grčke crkve 1. oktobra ne slave Pokrov Presvete Bogorodice, nego, pored ostalih svetaca slave čudotvornu ikonu Bogorodice Brzopomoćnice, koja se nalazi u manastiru Dohijaru.

Ovaj praznik, za razliku od ostalih praznika posvećenih Bogorodici, nema ni pretprazništvo ni poprazništvo (od Hristovih praznika takav je praznik Obrezanje).