Poportal

Vesti iz Požarevca i Braničevskog okruga

Danas se navršava 27 godina od početka NATO agresije na SR Jugoslaviju

Spomenik sloboda nato

Danas se navršava 27 godina od početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju (SRJ) u kojoj je za 11 nedelja, prema nezvaničnim procenama poginulo oko 2.500 civila i oko 1.000 vojnika i policajaca.

U bombardovanju, koje je trajalo 78 dana, teško su oštećeni državna infrastruktura, privredni objekti, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture i vojni objekti.

Godišnjica NATO agresije biće obeležena nizom komemorativnih skupova. Počast poginulim vojnicima će odati i predstavnici Vlade Srbije, delegacije Vojske Srbije i članovi porodica poginulih.

Napadi na Jugoslaviju počeli su 24. marta 1999. na osnovu naređenja tadašnjeg generalnog sekretara NATO Havijera Solane, a Vlada SRJ je iste noći proglasila ratno stanje.

Agresija NATO usledila je posle neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu u Rambujeu i Parizu, februara i marta 1999. godine.

Bombardovanje Jugoslavije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.

Dan ranije, predstavnici Vojske Jugoslavije (VJ) i NATO potpisali su u Kumanovu Vojno-tehnički sporazum, kojim je precizirano povlačenje snaga vojske i policije Jugoslavije i Srbije sa Kosova i ulazak, umesto njih, međunarodnih vojnih trupa što se dogodilo 12. juna.