INCIDENT U GLAJVICU

ČAS ISTORIJE

Povod za početak II svetskog rata

 

La Fonten je odavno napisao basnu koja govori o surovoj životnoj istini – Jači je uvek u pravu.

Jednog dana pilo jagnje na bistrom potoku, kad se u tom trenutku pojavi vuk. Vuk je bio veoma gladan. Videvši jagnje, viknu ljutito: „Kako se usuđuješ da mi mutiš vodu! Sada ću te pojesti zbog tvoje drskosti!“

„Visosti“, reče jagnje, „nemojte se ljutiti na mene. Ako pogledate malo bolje, primetićete da ja makar dvadeset koraka dalje nizvodno pijem vodu, pa kako da vam ja mutim vodu.“

Vuk se naljuti još više pa reče: „Sigurno mi mutiš vodu! Osim toga prošle si godine govorio loše o meni.“ „Kako ću ja prošle godine o vama govoriti loše, kad nisam bio ni rođen i majka me još uvek doji.“, odgovori jagnje.

„Ako nisi ti onda je tvoj brat.“ „Ne“, odgovori jagnje, „ja nemam braće ni sestara.“ „Onda je bio neko od vas jagnjadi, ovaca, pasa ili čobana, niko nema lepu reč o meni. Ovaj put ću da se osvetim.“

Vuk zgrabi jagnje, odvuče ga u šumu i pojede ga.  

Nekadašnji kaplar, a sada veliki Firer (Vođa), Adolf Hitler, okupio je 22. avgusta 1939. godine komadante pešadije, avijacije i mornarice u svojoj vili na Berghofu i saopštio im da je sve spremno za napad na Poljsku. Potpisan je sporazum sa SSSR-om o podeli Poljske, Englezi i Francuzi su suviše slabi, a niko u istoriji nije imao takav autoritet kao njihov Firer.

Svi su se bojali da će do ovoga doći ali su se potajno nadali da će iskompleksirana budala koja sebe zove Vođom nemačke nacije ipak ostati samo na velikim rečima kada je govorio o prodoru na istok.

To se nije desilo i „Majmun je ušao u tenak!“ (citat iz Kusturičinog filma „Underground“) i sve je bilo spremno za najveće krvoproliće u istoriji.

Nemačke snage su se koncentrisale prema poljskoj granici, u luku Gdanjsk je uplovio bojni brod Šlezing – Holštajn u „prijateljskoj poseti“. Čekao se samo povod za napad…

Tog 31. avgusta grupa SS-ovaca preobučenih u poljske uniforme simulirali su napad na radio stanicu u pograničnom gradiću Glajvic. U pitanju je bila pažljivo isplanirana akcija koja će dati povod Nemačkoj da napadne nedužnu Poljsku. Još je u Majn Kampfu Hitler izneo stav da je prirodno stanje čovečanstva borba, a ne mir i da jači treba da pokori slabijeg.

Alfred Helmut Naujoks je bio dugogodišnji pripadnik SS-a i jedan od organizatora ove „predstave“. Posle rata se predao saveznicima i do detalja ispričao celu priču.

Oko 20 časova SS-ovci u poljskim uniformama upadaju u radio stanicu u Glajvicu. Portira i nekoliko tehničara savlađuju udarcima pendreka. Prekidaju program da bi jedan od njih na nemačkom i poljskom jeziku psovao nemačku vladu i pozivao na oslobodilačku borbu. Stanovnici ovog gradića sa nevericom slušaju svoje radio aparate, nesluteći prevaru. Da bi sve bilo uverljivije, nekoliko osuđenika iz logora Dahau je takođe obučeno u poljske uniforme, data im je smrtonosna inekcija, a potom su im tela izrešetana, da bi izgledali kao žrtve sukoba. Sve je izgledalo kao da je grupa poljskih vojnika upala na teritoriju Nemačke i na lokalnoj radio stanici održala anti-nemački govor. Moćnim nacistima je to bilo dovoljno da krenu u „odbrambeni“ rat…

Još iste noći, već uveliko spremna nemačka vojska napala je slabašnu Poljsku.

Sledećeg prepodneva, Hitler je održao govor u Rajhstagu (skupštini) u kome je rekao da se njegova miroljubivist i beskrajno strpljenje ne smeju pobrkati sa slabošću, a još manje sa kukavičlukom. E, tako se laže, a ne ko ovi naši danas…

Poljaci nisu ni stigli da se pravdaju da nisu umešani u ovaj „napad“ a već su nemački tenkovi ušli duboko u njihovu teritoriju. 3. septembra 1939. godine Velika Britanija i Francuska objavljuju rat Nemačkoj. Počinje II svetski rat…

Saveznici nisu pružili skoro nikakvu pomoć Poljacima koji su se uzalud nadali. 17. septembra, po ranijem tajnom dogovoru Staljina i Hitlera, vojska SSSR-a  napada „sa leđa“ već skoro poraženu Poljsku i zauzima jedan deo njene teritorije. Protiv dva jaka neprijatelja, a bez savezničke pomoći, Poljska nije imala nikakvih šansi. Uprkos hrabrom otporu, sve je bilo gotovo posle samo mesec dana ratovanja.

Vladimir Rajčić
Latest posts by Vladimir Rajčić (see all)