
Održan „Stiški venac Milisava Milenkovića“ u Malom Crniću
Četvrti omaž književniku, dramaturgu, reditelju, velikom kulturnom posleniku, Milisavu Milenkoviću iz Malog Crnića, pod nazivom „Stiški venac Milisava Milenkovića“, upriličen je na dan njegovog rođenja 6. marta 2005. godine u organizaciji Biblioteke „Srboljub Mitić“ i Centra za kulturu opštine Malo Crniće.
U biblioteci su se okupili njegovi prijatelji, saradnici, ljubitelji književnosti i pozorišta, pesnici, prozaisti, glumci i članovi porodice: supruga Ratimira, sin Goran, ćerka Sunčana…Svojim prisustvom sećanje na Milisava Milenkovića, uveličali su Generalni sekretar Kulturno – prosvetne zajednice Srbije, Živorad Žika Ajdačić: Radomir Andrić i Blagoje Ž. Popović, književnici iz Beograda, kao i predsednica Podružnice UKS za Braničevski okrug, Slavica Jovanović.
Obrćajući se prisutnima, generalni sekretar KPZ Srbije, govorio o dragocenom doprinosu književnika Milisava Milenkovića, razvoja kulture u Srbiji, kako u književnosti, tako i u pozorištu. „Milisav je bio i na čelu KPZ Srbije. U to vreme, aktivnosti i delovanja bile su brojni i raznovrsni, a rezultati izuzetni i sjajni. Imali smo tada i nagrade poput „Zlatne značke KPZ“, „Najdraži učitelj“, „Čitalačka značka“. Pokušaćemo da povratimo „Čitalačku značku“ i priznanje „Najbolji učitelj“. U Malom Crniću ima dosta dobitnika Zlatne značke KPZ Srbije, ali i „Najdražeg učitelja“ Milisav je obavljao i niz značajnih funkcija, ali na prvom mestu uvek je bila književnost….“, rekao je Živorad Ajdačić.
Radomir Andrić, književnik iz Beograda, dao je osvrt na književna dela Milisava Milenkovića, koje su obogatile srpsku književnost. Njegov veliki uspeh je i pokretanje časopisa za književnost umetnost i kulturu „Stig“, i FEDRAS-a, koji traju više od pola veka. Ovogodišnji dobitnici Plakete „Stiški venac Milisava Milenkovića“ su: Danilo Radojković, književnik i profesor srpskog jezika iz Petrovca na Mlavi; Zoran Stojićević Rikardo, književnik iz Kostolca i Galina Perić, direktorka Centra za kulturu Požarevac. Plakete je uručila Slavica Jovanović, predsednica Podružnice UKS za Braničevski okrug.
Poeziju i odlomke iz romana Milisava Milenkovića čitali su: Miroslav Mitrović, Zorka Stojanović i Radica Pavlović. U drugom delu kulturno umetničkog programa, Radomir Andrić, Blagoje Ž. Popović, Danilo Radojović i Zoran Stojićević Rikardo, govorili su svoje pesničke zapise.
Milisav Milenković počiva u zavičaju, koji nikad nije zaboravio, a ne zaboravljaju ga ni njegovi potomci – na seoskom groblju u sunčanom Stigu. Nedavno mu se pridružila snajka Mira Milenković. Zajedno broje zvezde, gledaju izlazak i zalazak stiškog sunca, u radosti, što ih se sećamo i negujemo uspomenu na njih.
„Hvala vam dragi prijatelji, na negovanju uspomene na mog oca i što ste se setili moje supruge Mire, koju je on veoma voleo. Teški su ovo trenuci, za našu porodicu, ali i to je život. Moj otac se radovao dolascima u zavičaj. Dosta vremena je provodio ovde u biblioteci i uvek je pohvalno s ponosom govorio o njenom radu, aktivnostima Centra za kulturu i Pozorišta. Uvek se osećao iako nije živeo ovde da tu pripada, i da je deo Malog Crnića. Učino je ono što je mislio i treba da uradi za Malo Crniće, ja sam zahvalan što ga se rado sećate i što ste se okupili u ovolikom broju“, rekao je Goran, sin Milisava Milenkovića.
U okviru knjiženo-dramskog dana, posvećenog Milisavu Milenkoviću, u večeranjim satima u sali FEDRAS-a, publika je uživala u predstavi „Stanica“ u izvođenju Teatra RESAVA iz Despotovca.
Autor: Zorka Stojanović
Foto: Biblioteka „Srboljub Mitić“ Malo Crniće.