Održana tribina „Kako vaspitavati decu gejmere?“ u Narodnoj biblioteci „Ilija M. Petrović“
Današnje društvo suočava se s izazovima koje donosi digitalna revolucija, a jedan od njih je i sveprisutnost video igara u životima mladih. Na tribini „Kako vaspitavati decu gejmere?“ održanoj 11. decembra 2024. godine u Narodnoj biblioteci „Ilija M. Petrović“ u Požarevcu, tema digitalnog sveta i njegove interakcije sa porodičnim vaspitanjem bila je detaljno razrađena. Ova tribina je deo projekta „Moj svet je i internet – bezbeden internet za bezbednu decu“, koji realizuje Udruženje „Kreativna pedagogija“, uz finansijsku podršku Grada Požarevca.
S obzirom na to da su video igre postale nezaobilazni deo života mnogih mladih ljudi, tribina je otvorila diskusiju o tome kako roditelji mogu balansirati između uživanja u igrama i zdravog razvoja deteta, kako postaviti granice u korišćenju tehnologije, kako odabrati odgovarajuće igre i kako se nositi sa izazovima digitalnog sveta.
Ana Mirković, psihološkinja i autorka emisije „Porodična mreža“ na RTS-u, u svom izlaganju istakla je značaj razumevanja roditelja o izazovima koje video igre mogu doneti. Pitanja poput kako balansirati vreme provedeno u igri sa školskim obavezama, kako objasniti deci razliku između edukativnih i potencijalno štetnih igara, kao i kako razviti zdrave navike u vezi sa igrama, bila su u centru njenog izlaganja. „Kroz video igre deca mogu učiti, razvijati kreativnost, ali je važno postaviti granice i osigurati da igre ne postanu sredstvo za izbegavanje realnog života“, rekla je Mirković.
Živkica Đorđević, pedagoškinja i predsednica Udruženja „Kreativna pedagogija“, naglasila je izazove u edukaciji dece o odgovornom ponašanju na internetu. Ona je ukazala na važnost uloge pedagoga i roditelja u tome da deca razumeju bezbednost na internetu i odgovornost koju digitalni svet nosi. „Edukacija nije samo učenje o sigurnosti, već i o postavljanju granica i odgovornosti prema sebi i drugima“, istakla je Đorđević.
Svetlana Spasić, pedagoškinja u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ u Požarevcu, govorila je o važnosti uključivanja roditelja i nastavnika u podizanju svesti o bezbednom korišćenju interneta među decom. Ona je naglasila da se deca ne mogu obrazovati i upućivati na odgovorno ponašanje bez bliske saradnje između škole i porodice.
Ova tribina je bila prilika za razmenu iskustava, postavljanje pitanja i deljenje mišljenja, što je omogućilo prisutnima da steknu dragocena saznanja i savete za odgovorno i bezbedno upravljanje digitalnim svetom. Jedan od zaključaka je da univerzalnog rešenja za vaspitavanje „gejmera“ nema, ali je svakako važno biti prisutan u životima svoje dece, slušati ih, postavljati granice i graditi poverenje.
Moderatorka tribine, Jelena Čobić Stanisavljević, podsetila je sve prisutne na to koliko je važno održavati ravnotežu u digitalnom svetu i kako biti podrška deci na njihovom putu kroz tehnološke izazove. U tom procesu, strpljenje, ljubav, toplina i otvorena komunikacija postaju ključni faktori.
Kroz tribinu, učesnici su se složili da igre, kao i svi drugi oblici zabave i obrazovanja, mogu biti korisne za decu ako se koriste sa merom i uz odgovorno upravljanje. Kada roditelji stvore sigurno okruženje, s jasno postavljenim granicama i pravilima, deca neće tražiti izlaz u prekomernom igranju, već će biti sposobna da koriste video igre na zdrav način, kao alat za učenje, kreativnost i socijalizaciju.
Zaključak tribine bio je jasan: ne postoji univerzalni recept za savršen način vaspitavanja dece gejmera, ali, ako se svakodnevno trudimo da budemo prisutni, strpljivi i puni razumevanja, deca će biti ispunjena i neće posezati za prekomernim igranjem. Na taj način, život sa video igrama postaje siguran, zdrav i koristan, kako za decu, tako i za njihove roditelje.
Izvor i foto: Narodna biblioteka „Ilija M. Petrović“ Požarevac