Otvorena izložba „Akvizicije 2022 – 2023. Narodnog muzeja Požarevac“
U Galeriji Narodnog muzeja Požarevac 29.11.2024. godine otvorena je izložba „Akvizicije 2022 – 2023. Narodnog muzeja Požarevac“. Autori izložbe su Danica Đokić, muzejski savetnik-etnolog i Marina Radosavljević, viši kustos-istoričar umetnosti. Izložba obuhvata predmete kojima je Narodni muzej Požarevac u toku 2022. i 2023. godine obogatio svoje zbirke. Odabrani atrefakti nabavljeni su putem otkupa i poklona i deo su etnološke, zbirke primenjene umetnosti i istorijsko-umetničke zbirke. Jedan deo postavke ilustruje život požarevačkih porodica s kraja XIX i početka XX veka, čime je omogućen bolji uvid u sliku starog Požarevca koji prati opšte tendencije i promene u evropskoj umetnosti na jedan prilagođen način, uzimajući društveno-ekonomske prilike ljudi kojima su predmeti namenjeni. Drugi deo postavke posvećen je novim akvizicijama likovne umetnosti sa delima koja su ušla u istorijsko-umetničku zbirku kao poklon umetnika posle samostalnih izložbi održanih u Narodnom muzeju Požarevac. Deo izložbe uključuje i radove afirmisanih umetnika koji su otkupljeni 2023. godine putem konkursa Ministarstva kulture Republike Srbije.
Godine 2022. i 2023. bile su plodan period u pogledu nabavke muzejskih artefakata, više zbirki je obogaćeno novim akvizicijama, a za ovu izložbu odabrani su predmeti etnološke, zbirke primenjene umetnosti i istorijsko-umetničke zbirke.
Na početku otvaranja izložbe posetiocima se obratila Marina Radosavljević, viši kustos- istoričar umetnosti koja je govorila o akvizicijama, najpre iz oblasti stambene kulture, napomenuvši nabavljene predmete iz XIX veka od Dragane Jovanović, porodično nasleđe nekada u posedu Save A. Jovanovića (1842-1906), uglednog trgovca, dobročinitelja i ktitora Svetosavske škole u Požarevcu, i otkup od Milice Milić, učiteljice u penziji iz Požarevca, od koje je nabavljena stilska trpezarija s početka XX veka, izrađenu u neobaroknom stilu. Takođe, od Milice Milić otkupljene su četiri slike Miodraga Petrovića i crtež Stevana Milosavljevića, minhenskih đaka, dela ratnog slikarstva koje je nastajalo zajedno sa kretanjem srpske vojske u Prvom svetskom ratu. Najzastupljeniji način nabavke što se tiče istorijsko-umetničke zbirke je bio putem poklona umetnika posle samostalnih izložbi održanih u Galeriji Narodnog muzeja. U zbirku su ušla dela zavičajnih umetnika: Pavla Miladinovića, Milene Čorbić, Željka Ivanovića i Katarine Vukšinović, kao i slikari koji stvaraju širom Srbije i Republike Srpske: Radmila Lizdek i Branko Milanović iz Trebinja, Miroslav Dagović i Slavko Luković iz Užica, Vladan Marjanović iz Požege, Novak Novaković iz Ćuprije, Danijela Marko iz Bačkog Petrovca, Dušan Mikonjić, Dragana Bojović, Rajko Karišić, Sofija Ječina iz Beograda. Godine 2023. godine omogućen je otkup dela za fond istorijsko-umetničke zbirke savremenih afirmisanih umetnika: Anice Vučetić, Nine Todorović i Jadrana Krnajskog projekatom Osavremenjivanje istorijsko-umetničke zbirke delima afirmisanih umetnika koje je raspisalo Ministarstvo kulture Republike Srbije.
Posetiocima se zatim obratila Danica Đokić, muzejski savetnik-etnolog koja je kazala: „Trudila sam se da prikažem taj neki antropološki aspekt odn. da pođem od pojedinca i od porodica jer oni su nukleus društva, oni čine one mozaičke kockice koje stvaraju veliku istoriju kakvu je Srbija zaista imala. Pored starih donatora koji se svake godine ponavljaju – g-đa Svetlana Orlov, Mihajlo Zdravković i Smilja Elezović, imamo i nove darodavce: dr Jasmina i dr Petar Dimović, Ružica Begović, Violeta Tomić, Srđan Mihajlović koji je potomak porodoce Jeličić, čiju veliku spomen-zbirku čuvamo, i veliki darodavac Ljiljana Dačić, koja živi u Čikagu, sa porodičnim nasleđem porodice Bundalo. Iako je u proteklom periodu gradska kultura u Požarevcu bila zapostavljena, nabavkama predmeta iz starih požarevačkih porodica poslednjih godina taj deo istorije je rasvetljen.“ Za postavku odabrane su stare fotografije, nameštaj, pokućstvo od stakla, metala, porcelana i tekstila, nastali krajem XIX i najviše početkom XX veka, pa se može videti stilski luster, natkazne, kredenac, knjige, gobleni, jastučnice, činije i čaše, violina…
Izložbu je otvorila Marija Vlajović, član Gradskog veća zadužena za kulturu, turizam, društvene delatnosti i socijalna pitanja rekavši: „Sadržaj izložbe „Akvizivije 2022-2023.“ pravo je blago za Požarevljane. Protekle godine donele su značajno obogatile fondove i zbirke muzeja i to zahvaljujući poklonima umetnika i građana Požarevca, kao i otkupom predmeta koji je finansirao Grad Požarevac. Ovom izložbom Narodni muzej Požarevac ponosno prikazuje predmete, umetnička dela, fotografije i dokumentarnu građu koji na najbolji način svedoče o stilu i građanskom identitetu našeg grada.“
Narodni muzej Požarevac zahvalio se donatorima na ustupljenim predmetima dodelivši im zahvalnice za doprinos u obogaćivanju muzejskih zbirki.
Izložba je otvorena za posetioce do 25. decembra.
Ulaz je slobodan.