Otvorena je izložba pod nazivom “MNEMONEYE \ MEMENTO \ SETI ME SE- Geme i kameje iz antičke zbirke Narodnog muzeja Požarevac“
U petak, 19.07. 2024. godine u Galeriji Zavičajnog muzeja Petrovac na Mlavi, otvorena je izložba pod nazivom “MNEMONEYE \ MEMENTO \ SETI ME SE- Geme i kameje iz antičke zbirke Narodnog muzeja Požarevac“, autora Teodore Branković, muzejskog savetnika arheologa.
U antičkoj zbirci Narodnog muzeja Požarevac čuva se 107 gema i kameja, 85 gema i 22 kameje, od kojih 5 pripadaju grupi vitreja. Materijal potiče sa lokaliteta u Braničevu: Viminacijuma, Lederate, Municipiuma, Marguma i datuje se u period od I- IV veka. Geme i kameje iz antičke zbirke Narodnog muzeja Požarevac izrađene su uglavnom od poludragog kamenja, ahata, karneola, ametista, jaspisa, opsidijna, gorskog kristala, dok je manji deo izrađen od staklene paste i belog kvarca. Najstarija kameja u zbirci, sa predstavom Agripine Starije, potiče iz prve polovine prvog veka i najverovatnije predstavlja import.
Geme su izrađivane u jednobojnom kamenju (ahat, karneol, ametist, jaspis, opsidijan, gorski kristal), koje je polirano i glačano. Pre izrade predstave kamen se isecao na određene dimenzije, zatim se urezivala predstava i na kraju se pristupalo poliranju, da bi kamen dobio sjaj po kome su geme prepoznatljive. Geme izrađivane od staklene paste, predstavljaju jeftiniju varijantu, lakše su za obradu i javljaju se u različitim bojama.
Predstave na gemama možemo podeliti u nekoliko grupa: mitološke scene, portreti careva, predstave božanstava, geme sa natpisima, geme sa griljo tematikom, gnostičke i ranohrišćanske.
Kameje su izrađivane od poludragog (višeslojnog i višebojnog) kamena, a karakteriše ih reljefna predstava, tako da osnova i ispupčena figura imaju različite boje i u različitim su nivoima. Spadaju u luksuzni nakit i uglavnom se nalaze u medaljonima i naušnicama. Izrađivane su i od staklene paste, livenjem u kalupe ili uzimanjem otiska sa novca. Najveći broj kameja u zbirci izrađen je od višeslojnog ahata, a motivi su karaktristični za provincijsku gliptičku produkciju.
Na osnovu predstava, na ovom tipu nakita, možemo pratiti religijski i društveni život. Imaju estetku, umetničku, utilitarnu i magijsku funkciju i reflektuju stil i ikonografiju vremena u kome su nastale.
Na izložbi je izložena 51 gema i kameja, kao i 22 postera sa pojašnjenjima vezanim za tematiku koja je predstavljena na predmetima.
Izložba traje do 16.08.2024. godine.