Viber Slika 2024 07 01 12 21 41 934

Razgovor o knjigama iz popularne psihologije u Biblioteci u Kostolcu

KOSTOLAC KULTURA POŽAREVAC VESTI

Članice ženskog čitalačkog kluba Biblioteke u Kostolcu, Ogranka Narodne biblioteke „Ilija M. Petrović“ Požarevac, sastale su se u petak, 28. juna 2024. godine i u prijatnoj atmosferi razgovarale o omiljenim knjigama iz popularne psihologije, koje su čitale u različitim periodima svog života i koje bi rado preporučile drugima.

Ženski čitalački klub je započeo sa radom pre dve godine i osmišljen je kao radionica, gde ljubiteljke pisane reči, u prijatnoj atmosferi biblioteke, dele međusobno utiske o svojim omiljenim knjigama. Svi sastanci su bili tematski, tako da su se tokom prethodnih sastanaka obrađivali različiti žanrovi književnosti. Tema ovogodišnjeg sastanka bile su knjige iz popularne psihologije.

Renata Minić, diplomirani bibliotekar savetnik, vodila je sastanak i govorila je o razlozima čitanja knjiga iz popularne psihologije, o njihovom terapeutskom dejstvu na ljude, pomenuvši knjige Dejla Karnegija, Skota Peka, Lujze Hej, Džona Greja, Barbare de Anđelis i Džozefa Marfija. Preporučila je knjigu „Psihologija uspeha“ od Dejl Karnegija, „Silva metod kontrole uma“ od Hosea Silve i Filipa Mijela i knjigu „Tajna“ od Ronde Bern.

Vesna Radivojević govorila je o psihološko-filozofskim knjigama koje je čitala tokom godina. Pomenula je pisce Samjuela Smajlsa, Fridriha Ničea, Viktora Frankla i preporučila je knjigu Robina Skinera i Džon Kliza „Kako preživeti porodicu“.

Greta Jovanović govorila je o knjigama iz popularne psihologije koje je čitala u devojačkim danima, ali i kasnije u zrelim godinama i preporučila je knjige Brajana Trejsija.

Jelena Tadić govorila je o knjigama koje su napisali Irvin Jalom, Abraham Maslov i Viktor Frankl. Govorila je i o nekim manje poznatim aspektima života ovih pisaca. Preporučila je knjigu „Zašto se niste ubili: traženje smisla življenja“ od Viktora Frankla i knjigu „Krvnik ljubavi i ostale psihoterapijske novele“ od Irvina Jaloma.

Violeta Kevro govorila je o knjigama koje su joj pomogle da u određenim periodima života bolje razume i reši krizne situacije. Preporučila je knjige Skota Peka i psihološko-duhovne knjige Vladete Jerotić. Pomenula je i knjige o dečjoj psihologiji, kao dobar vid pomoći roditeljima prilikom vaspitavanja dece.

Magdalena Redžović pomenula je da je negde pročitala da su tri stvari potrebne savremenom čoveku da bi bio u miru sa sobom i drugima: da ima psihoterapeuta, duhovnika i advokata, na šta su se druge članice kluba složile, ali su rekle da u našem društvu prijateljice su te koje su zamena za sve tri pomenute kategorije. Preporučila je knjige „Srećni i kada je teško“ i „Biti srećan“ od Endrua Metjuza i „Tajnu“ od Ronde Bern.

Nevena Vuksanović govorila je o knjigama o muško/ženskim odnosima, kao i o psihičkim zavisnostima. Preporučila je knjigu „Poslednja stanica Aušvic“ od Edija de Vinda.
Vukosava Minić je preporučila knjige Ađana Brama „Krava koja je plakala“ i „Slonica koja je izgubila sreću“