“Šetnja kroz istoriju Požarevca” projekat Narodnog muzeja Požarevac
“Šetnja kroz istoriju Požarevca” je projekat Narodnog muzeja Požarevac sufinansiran od strane Ministarstva kulture Srbije. Reč je o interpretacijskoj šetnji kroz grad i upoznavanju sa znamenitostima na malo drugačiji način od uobičajenog. Interpretacija je umetnost pričanja i ima za cilj da se učesnicima u interpretaciji pojasni neki sadžaj, a ne da im se pružaju napamet naučene informacije. Narodni muzej u Požarevcu realizivao je dve interpretativne šetnje. Prva pod nazivom “Požarevac viđen očima Danice Pavlović” je realizivana 31.08.2024. u 12h u centru grada, a druga “Sa brda se i prošlost bolje vidi” realizovana je 01.09.2024. u 11h u kompleksu Etno parka Tulba i parka Požarevačkog mira.
Tokom prve šetnje “ Požarevac viđen očima Danice Pavlović” interpretator je bila Jelena Milenković, viši muzejski edukator. Rekvizite za šetnju i ambijent za fotografisanje napravile su koleginice iz Narodnog muzeja u požarevcu, Maja Šega, viši muzejski dokumentarista, Jelena Arsenijević, viši preparator, Olivera Milović viši kustos arheolog i Mirjana Božić. Tekst za šetnju napisala je Jelena Čobić zaposlena u Narodnoj biblioteci u Požarevcu. Jelena je obučena kao Danica Pavlović, majka Milene Pavlović Barilli, interpretativnu šetnju započeka kod spomenika Milošu Obrenoviću u parku. Nastavak šetnje je vodio pored nekadašnjeg “Grand hotela” , gradištanskom ulicom do hotela “Srpska kruna”, KrstinE kuća i Stojančićeve kuće. Šetnja je zavšena u Galeriji Milena Pavlović Barilli, gde je muzejski savetnik Violeta Tomić baš za ovu priliku postavila lične predmete Danice Pavlović.
Drugu šetnju “Sa brda se i prošlost bolje vidi” realizovala je Dijamanta Milošević, samostani vodič. Dijamanta je posetioce dočekala obučena u tradicionalnu srpsku narodnu nošnju sa pogačom i solju, čime je dodatno naglašena suština Etno parka Tulba. U pripremi teksta interpretativne šetnje učestvovali su Danica Đokić, muzejski savetnik etnolog, Dragan Jacanović, viši kustos i doktor istorijskih nauka Milorad Đorđević. Šetnjom je obuhvaćeno više objekata koji se nalaze na Sopotskoj gredi, počev od izvora Minine vode, do spomen parka Čačalica, uključujući Etno park Tulbu sa svojim sadržajem i etno restoran “Sigurna kuća”. Šetnja je završena puštanjem dva bela goluba, kao simbolima mira kao asocijacija na Požarevački mir i Požarevac kao grad mira, sa porukom : “Bolje je više dana pregovarati, nego jedan dan ratovati”.
U obe šetnje učestvovalo je više desetina posetilaca, uzeli su aktivno učešće i svojim pitanjima i digresijama doprineli su kvalitetu šetnje. Zbog velikog interesovanje šetnje ćemo sigurno ponoviti, a o terminima ćemo blagovremeno obavestiti javnost.
Izvor i foto: Narodni muzej Požarevac