
Šta uraditi kad se dete upiški na tepih? – Brzo uklanjanje mirisa i fleke
Kada se dete upiški na tepih, mnogi roditelji dožive paniku – i to s pravom.
Tepisi lako upijaju vlagu i mirise, a ako se ne reaguje odmah, fleka i neprijatan miris mogu postati trajni problem.
U ovom tekstu otkrivamo kako da efikasno uklonite mokraću sa tepiha, sprečite širenje bakterija i vratite svežinu svom domu – korak po korak.
Prva reakcija je ključ – brzina odlučuje koliko će fleka ostati
Kada primetite da se dete upiškilo na tepih, odmah reagujte. Što duže mokraća ostane na tepihu, veća je šansa da će se neprijatni mirisi zadržati, a vlaga prodrti u duboke slojeve vlakana. U tom trenutku, najgora greška koju možete da napravite jeste da pustite da se tepih osuši sam – jer tada dolazi do razmnožavanja bakterija i formiranja žutih fleka koje se teško uklanjaju.
Ukoliko se ipak radi o većoj površini ili tepihu sa dubljim vlaknima, tada obični kućni postupci više nisu dovoljni. U tom slučaju, rešenje je dubinsko pranje, koje uklanja nečistoće iz samog jezgra tepiha. Jedan od specijalizovanih servisa za ovakve slučajeve je skviki.com, sajt koji nudi profesionalno dubinsko pranje tepiha, nameštaja i vozila.
Neutralisanje mirisa urina – šta zaista funkcioniše?
Kada uklonite višak tečnosti, fokus se prebacuje na uklanjanje mirisa, koji može ostati i nakon što fleka više nije vidljiva. Problem sa mokraćom, posebno dečijom, jeste što sadrži amonijak, koji u kontaktu sa vazduhom počinje da isparava i oslobađa izuzetno jak, karakterističan miris. Ako se ne ukloni pravilno, miris se vraća svaki put kada se tepih nakvasi ili kada je povećana vlažnost u prostoriji.
Najefikasniji prirodni neutralizator mirisa je soda bikarbona. Kada je mokraća već upijena i tretirana sirćetom, pospite mesto sodom i ostavite da deluje bar nekoliko sati, idealno preko noći. Soda apsorbuje miris i vlagu. Sledećeg dana, usisajte sodu – obavezno sa usisivačem sa HEPA filterom, kako biste izbegli širenje čestica u vazduh.
Ako i dalje osećate neprijatan miris, moguće je da je tečnost prošla u dublje slojeve – tada se miris ne može ukloniti običnim prečišćivačem vazduha, bez profesionalnog tretmana.
Postoje i enzimski čistači posebno formulisani za urin, koji razgrađuju organske materije, ali ih retko ko ima u kućnoj hemiji. Zato je u ozbiljnijim slučajevima važno ne čekati, jer se miris tokom vremena ukorenjuje i postaje mnogo teže uklonjiv.
Nekontrolisan miris može imati i zdravstvene posledice, pogotovo kod beba koje puze po istom tom tepihu. Bakterije iz urina, ako nisu uništene, mogu izazvati iritacije kože, alergije ili čak infekcije. Zato miris nije samo estetski, već i zdravstveni problem.
Uklanjanje fižičke fleke – kako sprečiti žutilo i oštećenja
Iako mokraća na prvi pogled deluje kao bezbojna tečnost, vremenom ostavlja žute fleke, naročito na svetlijim tepisima. To se dešava zbog hemijskih reakcija koje se pokreću prilikom isparavanja i razlaganja urina. Ako se fleka ne očisti na vreme, tkanina oksidira i menja boju.
Najefikasniji način da sprečite trajnu fleku jeste tretman rastvorom sirćeta, vode i nekoliko kapi tečnog deterdženta. Nakon što natopite površinu, ostavite da deluje 10–15 minuta, pa nežno tapkajte čistom, suvom krpom. Ovaj proces možete ponoviti dva do tri puta, ali je važno da tepih ne bude previše natopljen, kako ne biste napravili još veći problem.
Ako fleka ostane i nakon više tretmana, savetuje se korišćenje specijalizovanih sredstava za uklanjanje fleka, namenjenih upravo tepisima. Ova sredstva su blaža od onih za odeću, ali sadrže aktivne komponente koje prodru dublje u vlakna. Bitno je testirati ih prvo na malom, neupadljivom delu tepiha, kako ne bi došlo do izbeljivanja.
Ukoliko ni to ne da rezultat, verovatno je potrebno mašinsko dubinsko pranje, koje koristi rotacione četke i vakum izvlačenje nečistoća iz unutrašnjih slojeva. Posebno kod tepih staza ili fiksnih tepiha koji se ne mogu izneti napolje, ovo je jedino trajno rešenje. Vraćanjem prirodne boje i uklanjanjem dubljih slojeva urina sprečava se i kasnije širenje bakterija i buđi.
Prevencija – kako sprečiti da se situacija ponovi?
Iako je svima jasno da nezgode s malom decom ne mogu uvek da se izbegnu, postoji nekoliko načina da ih smanjite i ublažite posledice. Prvi korak je da na tepih koji je u zoni igre ili blizu dečjeg kreveta postavite zaštitnu podlogu – bilo gumenu, plastičnu ili deblji prekrivač koji se lako pere. Tako će tepih ostati zaštićen i u slučaju nezgode.
U fazi odvikavanja od pelena, preporučuje se da dete više vremena provodi na podovima gde nema tepiha, ili da u prostorijama sa tepihom stalno imate pri ruci materijal za brzo reagovanje – ubruse, sirće, sodu. Takođe, ukoliko dete spava u sobi sa tepihom, razmislite o zaštitnim nepromočivim prostirkama ispod kreveta, posebno ako još uvek postoje noćne nezgode.
Još jedna korisna strategija jeste da dete uključite u proces čišćenja, na bezbedan i prilagođen način. Tako će steći svest o tome šta se desilo i kako se rešava, i vremenom će postati opreznije i svesnije. Naravno, uloga roditelja je bitna, uvek uz podršku i bez kritike – jer su ovakve situacije deo normalnog razvoja.
Kada se dete upiški na tepih, važno je brzo reagovati, pravilno očistiti fleku i neutralisati miris.
Ukoliko kućna sredstva ne daju rezultate, profesionalno dubinsko pranje je najsigurniji način da sačuvate i tepih i zdravlje ukućana.